CrossFit speciality course: Kids Když jsem dostal několik dní před termínem šanci zúčastnit se tohoto kurzu, neváhal jsem ani…

CrossFit speciality course: Kids

Když jsem dostal několik dní před termínem šanci zúčastnit se tohoto kurzu, neváhal jsem ani sekundu a věděl jsem, že je to pro mě jedinečná příležitost. Už po získání vysněného CF Level 1 jsem se poohlížel po dalších oblastech v CrossFitu, ve kterých bych se chtěl rozvíjet. CF Kids patřil rozhodně mezi mé favority, i proto, že v dnešní době je práce na aktivním a zdravém životním stylu dětí velmi důležitá a nakonec i velmi prospěšná, protože v důsledku tohoto můžete vlastně celý život mladého jedince ovlivnit pozitivním směrem.

Několik tisíc let nazpět byl život člověka úplně jiný, lidé se museli hýbat a podávat fyzické výkony k tomu, aby přežili, aby se najedli...kdežto dnes toto pravidlo už dávno neplatí a v důsledku změn a návycích moderní doby nyní bojujeme s obezitou a nemocemi. Z 80% jsou tyto negativní důsledky vyvolány změnou chování člověka, tedy tím, co dělá, zbylých pouhých 20% představuje vliv genů. Ano, i tyto teoretické oblasti obsahovala úvodní část CF Kids kurzu.

1.DEN - pátek 11.8.2017

Moje cesta z Ostravy do Říma začala v 3:53 hod. ráno odjezdem z hlavního nádraží, když jsem se přibližně po dvou hodinách cesty dozvěděl, že kvůli bouřkám vznikl problém na trati před námi. Říkal jsem si super, opět se mi nevyhne nějaká ta komplikace :-).
Dneska je to těžko, jestli jet autem po dálnici nebo vlakem, protože dálnice stojí za nic, a vlaky taky nejsou jistota, jak jsem si mohl zažít. Naštěstí jsem vyjel dříve, nechal jsem si rezervu asi dvě až tři hodiny předtím než bych měl odletět v 11:55 z Prahy do Říma, s přestupem ve Frankfurtu, a ve finále jsem asi udělal dobře.
Plánovaný příjezd vlakem na na hlavní nádraží jsem měl 7:13...no, vzhledem k tomu, že jsem ještě v 07:00 hod. stál někde ve vlaku u České Třebové, jsem začal být poněkud nervózní! Chvíli na to mi průvodčí oznámila, že výluka je prodloužena do 08:00 hod., a to ještě nemusí být jisté, že odtama odjedeme. Po tom, co jsem začal tu situaci řešit, telefonovat všude možně, nadávat na všechny vlaky a České dráhy, tak se vlak rozjel - SLÁVA. Asi mě někdo slyšel :-)
Zní to srandovně, ale v té chvíli, když jsem si uvědomil, že o celý CF Kids kurz můžu přijít....jsem byl zralý na hospitalizaci v PN Opava…
No, a aby toho nebylo málo, potom, co jsem doběhl na letiště v Praze, jsem zjistil, že kvůli bouřkám je zpožděný i můj let z Prahy do Frankfurtu, cca o 100 minut. Z Prahy jsme odlétali kolem 13:20 hod., a já jsem zase mohl začít stresovat, abych stihnul ve Frankfurtu letadlo do Říma s odletem v 15:45 hod. Naštěstí jsem ho stihnul, a mohl se uklidnit, že teď už by mě snad o CF Kids nemělo nic připravit :-)

2. DEN - sobota 12.8.2017

CF Kids kurz se konal v gymu CrossFit Little Hell kousek od centra Říma, nádherné prostředí...moře kousek....nádherný gym se super zázemím...ráj na zemi:-) Při registraci na kurz si nešlo nevšimnout, kolik CrossFit certifikací visí nad recepcí, bylo to neskutečné, celá zeď vyplněná CrossFit osvědčeními. Ještě lepší na tom bylo to, že skoro všechny (spočítali jsme 14) jich vlastnil majitel gymu Simone....No to je výzva!
CrossFit staff byl velmi přátelský, všichni byli z USA, od začátku na kurzu panovala skvělá nálada, potkal jsem mnoho lidí z různých koutů Světa, navázal jsem kamarádské vztahy s CrossFit atlety, trenéry a majiteli CrossFit affiliates z Francie, Portugalska, Německa, Finska... všichni byli moc přátelští!


Jak už jsem zmínil výše, začátek kurzu byl věnovaný teoretickými základy CF Kids, zajímavostech a výzkumech ve vztahu k dětem, k prokázanému pozitivnímu vlivu cvičení nejen na tělo člověka, ale i na jeho mozek a myšlení. Vemte v potaz, že kvalita života se dá ve velké míře u dospělého člověka správným životním stylem (CrossFitem :-)), razantně změnit...a teď si představte, že tělo mladého člověka, dítěte, má o mnoho větší potenciál a možnost rozvoje, než tělo dospělého. Jestliže se začne dítě už od svých cca 3 let správně rozvíjet po všech stránkách, což CrossFit svou komplexností oproti jiným jednostranně zaměřeným sportům zaručuje, dokážete si představit, co z něj může do budoucna být? A když by to v tom “nejhorším” případě nebyl světový rekordman, vrcholový sportovec, tak bude mít minimálně velmi dobře osvojeny všechny pozitivní návyky a rozvinuté tělo, i mysl...toto jsou fakta, né pohádka :-) Padlo slovo taky o jménu Tori Allen, říká Vám to něco? Zkuste si na internetu najít informace, tahle holka ve svých 14 letech vyhrála na X games v rychlostním šplhu, překonala snad o 20 sekund tehdejší světovou rekordmanku...vyrůstala v Africe a hrála si většinu svého mládi s opicemi a zvířaty. :-)


Nutno uvést, že velká část kurzu byla věnována i bezpečnosti, a to jak bezpečnosti při samotných lekcích CF Kids, tak bezpečnosti a ochraně dětí všeobecně (např. před zneužíváním)! Riziko zranění dětí je mnohokrát vyšší, pokud jsou příliš jednostranně sportovně orientovány, CrossFit svou všestranností naopak pozitivně ovlivňuje fyzickou zdatnost a snižuje riziko zranění. Také byl zmiňován pozitivní vliv na vnímání sama sebe u dětí, díky CrossFitu si osvojují správný pohled a rozvíjejí si zdravé sebevědomí.

 A nejdůležitější věc pro úspěšně CF Kids? Zábava - FUN, pozitivní atmosféra, hry, toto je nezbytnou součástí KAŽDÉHO tréninku CF Kids, toto je u dětí absolutní základní stavební kámen pro správný rozvoj. Samozřejmě, že s postupem času, v kategorii TEENS už se děti začínají směrem od zábavy orientovat na výkon. Je důležité rozumět a chápat alespoň trochu motivaci dětí v různých věkových kategoriích. 


Celý den byl velmi vyčerpávající a končili jsme kolem 18:00 hodiny, teorie se střídala s praktickými nácviky her, lekcí pro děti a samozřejmě samotnými progesemi v základních CrossFit cvicích (air squat, front squat, overhead squat, pressy, push up, pull ups, HSPU…) Měli jsme na kurzu dokonce dvě malé holky - 4 a 8 let a tak jsme v reálu viděli, jak správně trénovat takové děti.

Vrcholem dne pro mě osobně byl nácvik a základní osvojení správné techniky air squatu, kdy jsem byl v pozici trenéra před svou skupinou, a ostatní jsem učil dle zásad CF Kids, jak dělat správný air squat...To by ještě nebylo tak hrozné… Ale dělat toto všechno v anglickém jazyce? Byla to sranda, hlavně moje výslovnost :-)

Ještě bych chtěl zmínit závěrem důležitost a trénink vestibulárního systému (zodpovědný za rovnováhu v těle, uložen ve středním uchu), tréninkem kotoulů a různých otoček u dětí je tento systém v těle trénován a jelikož je napojen i na mozek a smysly, takovým tréninkem je správně rozvíjena rovněž mysl a mozek dětí! Je vědecky prokázáno, že děti jsou schopny po fyzické aktivitě, respektive jejich mozek je schopen, daleko efektivněji a snadněji řešit problémy. Je vhodné například po lekci CF Kids, aby dítě dělalo domácí úkoly nebo studovalo, popřípadě zařadit pohybovou aktivitu ještě před školou.

A ukončení prvního dne kurzu? Samozřejmě společné foto a pokec, pivko...pro ty, kdo chtěli :-)

3. DEN - neděle 13.8.2017

V neděli jsme začínali od 09:00 hod. a navázali jsme na přechozí den, dopoledne jsme se zabývali stavbou CF Kids lekce, kdy jsme si jako trenéři zkusili ostrou přípravu lekce pro děti se vším všudy. Tedy opět i s následným praktickým provedením, kdy téměř každý si zkusil část lekce odtrénovat v pozici trenéra opět sám, ostatní představovali cvičící děti :-) Takže pro mě opět dvakrát tak náročná část, jelikož nejen, že jsem musel myslet na všechny specifika CF Kids a trénování dětí, ale musel i hodně uvažovat, jak to vše udělám v anglickém jazyce. Druhý den kurzu byl hodně praktický, zabývali jsme se hodně nácviky základních cviků tak, aby to bylo pro děti srozumitelné a zábavné. Samozřejmě nechyběly ani hry pro děti. Důležitou části pak byla také výživa a způsoby, jak správně i pomocí různých her dětem vštěpovat základní informace o potravinách a jak tyto v těle fungují. Den se chýlil ke konci a tak přišla řeč i na celkovou bezpečnost děti během lekcí i mimo lekce, vybavení gymu a nakonec také stavba lekcí a cviky pro kategorii TEENS.

Myslím, že na konci kurzu jsme byli všichni přímo plní neskutečným množstvím užitečných a cenných informací, i když trochu vyčerpaní, ale s úsměvem na tváři jsme se rozloučili. Na CrossFit instruktorech bylo vidět, že mají radost z toho, že se všichni s těmito cennými informacemi rozjedou do různých koutů Evropy, kde se bude CF Kids program dál šířit.

4. DEN - pondělí 14.8.2017

Tento den pro mě byl odměnou za celý úspěšný víkend, ráno jsem si zacvičil, okoupal se v moři, narychlo prohlédnul nádherné město Řím a potom už jsem se těšil domů na svou rodinu! Odlétal jsem ve večerních hodinách a tentokrát byla cesta zcela bez komplikací :-)
 

Zaujal Vás program CrossFit Kids? Chcete své ditě přihlásit? Napište nám na e-mail: info@collierycrossfit.com - popř. se hlašte u nás na recepci! 

Ceny programu CrossFit Kids v ceníku zde na webu.