CrossFit Level 2 COURSE Už je tomu více než rok co jsem absolvoval svůj level 1 seminář a tak jsem se rozhodl, že po…

CrossFit Level 2 COURSE

Už je tomu více než rok co jsem absolvoval svůj level 1 seminář a tak jsem se rozhodl, že po roce zkušeností s trénováním ostatních lidí, ať už na lekcích, nebo individuálně by bylo dobré se posunout dále.

Kurz se konal ve Vídni, kde jsem absolvoval i level 1, takže jsem už dopředu věděl v jakém budu prostředí a co za lektory mě čeká.

Na kurzu se sešlo 22 trenérů ze všech koutů Evropy (Slovensko, Maďarsko, Rusko, Německo, Itálie, Rakousko).

Z České republiky jsem byl jediný zástupce. 

Kurz začal v sobotu v 9 ráno ihned po registraci a krátkém úvodu se šlo na praktickou část.

To byl asi největší rozdíl oproti level 1, který je více zaměřený na teorii.

Tady byl velký důraz a čas věnovaný praxi, to se mi hodně líbilo.

Byli jsme rozdělení do tří skupin, každá s jedním trenérem.

Celý víkend se jsme se zaměřovali na ukázku, sledování a opravování chyb u devíti základních cviků (air squat, front squat, overhead squat, press, push press, push jerk, deadlift, sumo deadlift high pull a med ball clean).
Tady jsem mohl odkoukat spoustu věcí hlavně co se týče efektivního opravování chyb.
Často mám problém se soustředit na jednu konkrétní věc, nebo atleta a snažím se opravovat hodně chyb najednou a to není nejlepší strategie.

Uvědomil sem si, že se musím soustředit na jednu, maximálně dvě důležité chyby, snažit se je rychle a efektivně opravit a jít dál, protože to poslední co chcete na lekci je strávit u jednoho člověka 10minut opravování několik chyb najednou zatímco ostatní nemají co dělat.

Další skvělá věc co jsem si mohl odnést je několik způsobů jak chyby opravovat. Čím více ”nástrojů“ na efektivní opravení chyb ať už formou verbální, ukázky nebo manuálního nastavení klienta do dané pozice, tím lépe.
Tím, že se na jednom místě sešlo několik trenérů a každý měl jiná esa v rukávu na opravování jednotlivých chyb ve cviku, tak se dala spousta věcí odkoukat.

Sám jsem se několikrát dostal do situace, kdy jsem na chybu ve cviku využil 2-3 opravy, ale ani jedna nefungovala a už jsem nevěděl co zkusit dál, do takové situace se jako trenér opravdu dostat nechcete, zvlášť když vedete lekci a máte na lekci 10+ lidí.

 Před kurzem jsem si myslel, že není moc věcí co mě může na učení těchto základních cviků překvapit, ale opak byl pravdou a aspoň jsem si zase uvědomil, že nikdy není dost zdokonalování se v základech, ať už jako atlet, nebo jako trenér. 

První den byl zakončený trénováním jeden na jednoho, kdy jsme se snažili aplikovat co jsme se první den naučili u jednotlivých cviků.

Od trenéra jsme ihned dostali zpětnou vazbu co bylo dobré a co je potřeba do druhého dne zlepšit.

Druhý den byl soustředěný hlavně na trénování skupiny, kdy jsme si měli vybrat jeden cvik a ten demonstrovat a snažit se ho efektivně naučit celou skupinu lidí.

Druhý den jsem se už cítil o dost jistější a na mém přednesu to bylo dost znát. Pořád jsem, ale měl trochu problémy vidět drobné chyby u cviků a taky je rychle a efektivně opravovat.

Oproti některým ostatním trenérům jsem neměl dost ”nástrojů“ na opravení chyb, z čeho jsem byl trochu naštvaný, ale je jasné, že tyhle věci chtějí čas.

Tihle trenéři/instruktoři mají za sebou 4-6 let zkušeností, já pouze jeden rok a půl roku.

Část druhého dne byla věnována plánování workoutů, neboli programmingu.

Programování treninků je hodně složitá a komplexní záležitost a je to něco, co mě hodně baví a v čem se chci co nejvíce posouvat, hlavně co se individuálního tréninku týče.

Napsat bezhlavě něco na tabuli, nebo předepsat nějaký trénink/cvik klientovy, jenom proto že to vypadá ”sexy“, nebo to dělá někdo jiný umí každý a nemusí na to být trenér, ale vědět co klientovy dávám za cvik, jak na něj klient asi bude reagovat, v jaké kombinaci s ostatními cviky, jestli ho dám na konci nebo na začátku tréninku, v jakých progresích/regresích, vědět jak má být daný cvik provedený, jak opravovat případné chyby a hlavně PROČ jsem daný cvik zařadil do tréninku jsou jedny z věcí co z vás dělají trenéra a ne jen instruktora, kterých je dneska jako máku.

Neboj se ptát svého trenéra proč ti dává zrovna tenhle cvik a ne nějaký jiný, a nech si to vysvětlit. (pokud tě to vůbec zajímá a neplatíš jen za to, že se přijdeš vykecat)

Takový klient je pro trenéra, kterému nezáleží na zlepšení svého svěřence noční můra, zatímco pro někoho, kdo se snaží napsat klientovy co nejlepší program a hlavně ví proč a co dělá je takový klient dar z nebes, protože neustále žene trenéra dopředu, který se tak pořád zlepšuje.
Neříkám, že bude pokaždé znát odpověď, ale určitě se bude snažit se na příště lépe připravit a jestli ne tak…..no odpověď nechám na vás ..

To jsem, ale trochu odbočil od kurzu.

Celkově to nebyl vůbec špatný kurz, ale ještě více sem si na něm uvědomil to, že do budoucna určitě nechci trénovat skupinové lekce a chci se soustředit jen na individuální trénování nebo psaní individuálních programů ”on-line“, čímž se vůbec netajím.

Dále bych rád poukázal na to, ať se jako klient nekoukáš při výběru trenéra jen na to jaké má certifikáty, vystudované školy, nebo absolvované kurzy.

Žádný papír ti nezaručí, že trenér bude opravdu kvalitní a dávat své práci všechno, že svou práci dělá s nadšením, že se bude neustále vzdělávat a ne jen proto že to viděl u svého kolegy, nebo že ho do toho někdo nutí, ale že je inspirovaný ze sebe a má opravdovou vášeň pro to co dělá a dělá to konstantně a pořád dokola, ne jen určitou dobu.

Nemusíš být expert abys sis toho všimnul.

Tenhle názor mám už dlouho, ale na tomhle kurzu jsem si to uvědomil ještě více.

Teď nechci být kritický, ale od některých trenérů na tomhle kurzu bych jako klient nechtěl být trénovaný ani zadarmo, i když mají level 2 certifikát.

Vůbec by mě to nezajímalo.

No, to jsem se zase rozvášnil :)

Dále už to rozebírat nebudu, možná si to nechám na další blog, uvidíme.

I přes všechny pozitivní a negativní dojmy jsem rád, že jsem na seminář měl možnost jet a chtěl bych moc poděkovat vedení Colliery CrossFit Ostrava za finanční podporu ve vzdělávání se a posouvat se tak na cestě stát se opravdu PROFESIONÁLNÍM trenérem.