CrossFit Kids v CCFO Představujeme CrossFit Kids lekce Jsou to téměř již dva měsíce, co se u nás v gymu…

CrossFit Kids v CCFO

Představujeme CrossFit Kids lekce

Jsou to téměř již dva měsíce, co se u nás v gymu rozjel oficiálně licencovaný Crossfit Kids program a tak by se slušelo napsat pár slov o samotných základních prvcích tohoto programu a tak trochu přiblížit všem jeho pojetí.


O samotném CF Kids kurzu absolvovaném v Římě, pod dohledem těch nejzkušenějších Crossfit trenérů z celého Světa a zároveň zkušenosti, která mi určitým způsobem i změnila život, si můžete přečíst ZDE v méme BLOGu

 “Co to vůbec CrossFit Kids je?...To není pořádný sport… Vždyť ty děti si tam jen hrají, skákají, běhají, házejí… Lepší je hokej, fotbal…“ 


Přesně tyto slova není těžké zaslechnout od mnoha lidí, pro které je CrossFit vlastně něco neznámého. Ti, kdo již nějakou zkušenost s CrossFitem mají, by pravděpodobně toto neřekli. Určitě nechci hanit ani zlehčovat ostatní krásné sporty, ba naopak, každý sport je nádherný a o to lépe, když to děti baví.
Co to vlastně CrossFit Kids lekce je? Co od toho čekat?

Základní pilíře lekce CrossFit Kids

 

 1. FUN – zábava, toto je základ veškerého cvičení a zdravého rozvoje dětí, určitě se mnou budete souhlasit, že pokud dítě něco nebaví nebo je k něčemu donucováno, efekt je nulový… Každá lekce CF Kids v Colliery je vedena tak, aby děti bavila, u nás není nikdy dítě k něčemu donucováno, nikdy neuslyší, že je nemehlo a podobně. Je vědecky dokázáno, že v pozitivní atmosféře se dítě rozvíjí mnohem lépe, rychleji a efektivněji. Cvičení u nás je vždy spojeno s něčím pozitivním – obrázky na tabuli každou hodinu, vytvoření příjemného prostředí – barvy, hračky, různé tvary, trenéři se vždy snaží navodit maximálně pozitivní atmosféru. V žádné lekci nechybí HRA, kde je spojeno příjemné s užitečným, tedy zábava se cvičením. V plánu jsou různé soutěže o ceny, odměny pro všechny šikovné děti – tzv. bobříky. Colliery Kids Games Series – každý měsíc budou moci děti zúročit nasbírané zkušenosti a získat bobříka spojeného s určitým naučeným cvikem. Naše práce tedy nekončí “jen“ pěstičkou na konci lekce, jsme komunita.
   
 2. Quality of movement – kvalita prováděných cviků, ego musí jít stranou, u CF Kids lekcí se děti nikdy nebudou pouštět do složitějších (i když mnohdy atraktivních) cviků a vzpírání, pokud nebudou dokonale zvládat základy. U nás se lpí na základech, ostatně, tak by to mělo být i u dospělých Samozřejmě, ohled se bere na věk dítěte, čím starší dítě je, tím více je také požadavků na techniku, nelze chtít u 4 letých děti do puntíku zvládnutou techniku některých cviků, už jen z hlediska jeho rozumových schopností dítě nemůže myslet najednou na veškeré aspekty správného dřepu. Vždy se v lekci proto zaměřujeme na nácvik jedné ze základních technik daného cviku a k dětem přistupujeme dle jejich úrovně. Každá lekce obsahuje tuto technickou část, tzv. Skill.
   
 3. CrossFit Rx „Constanty varied“ (neustále měnící se): CrossFit Kids se oproti klasicky zaběhnutým sportům v ČR liší zejména v tom, že se nejedná o jednostranné zatěžování a neustálé opakování některých pohybů. Je vědecky dokázáno, že toto jednostranné zatěžování může hlavně u dětí zvyšovat riziko zranění. V lekcích se je cvičení pojato komplexně, děti jsou učeny co nejvíce možnostem pohybů v široké škále provedení. Toto má pozitivní vliv na celkový rozvoj a hlavně předcházení zraněním.
   
 4. „Functional movements“ (funkční pohyby): Lekce obsahují více kloubové cviky (dřepy, tlaky, zvedání), cviky s vlastní vahou, trénink vestibulárního systému – různé kotouly, otočky, stojky…Důraz je kladen na to, aby se děti naučily správné pohybové vzory, které jim budou přínosem po celý život.
   
 5. „High intensity“ (vysoká intenzita): K rozvoji je potřeba i určitý stupeň intezity, každá lekce obsahuje hlavní část (WOD), jedná se většinou o AMRAP či menší počet kol, většinou délky kolem 5 minut. Větší objemy pro děti nejsou to nejlepší, jak z hlediska pozornosti, zábavy, tak jejich fyzickým schopnostem. Obecně se u dětí nedoporučují z hlediska udržení pozornosti a efektivity učení delší cvičební bloky než 5-10 minut, cokoliv delšího je kontraproduktivní, tak jak je popisováno v prvním bodě. Jednoduše, dítě si z delšího a nudného cvičení nevezme absolutně nic navíc a konečný výsledek je horší.

Za běžnými hrami, skákáním, házením, běháním, zvedáním u nás se skrývá opravdu mnohem více než se zdá, další podstatnou věcí je špičkové vybavení, do kterého se u nás nemálo investuje, hodně gymů z celé Evropy by nám mohlo opravdu závidět. Colliery made trenéři absolvují oficiálně licencované CrossFit kurzy konané všude, jen ne v ČR Toto z nás děla unikát nejen v rámci Ostravy a České rebuliky. Zkušenosti nabyté ze zahraničních kurzů od světových špiček v CrossFitu jsou opravdu k nezaplacení a věřte mi, těžko byste je hledali někde jinde. CrossFit ale není jen o cvičení, je to také o životním stylu, stravování, komunitě, přátelích…U nás se děti učí více než jen pohybu.

A co k tomu Vaše dítě potřebuje? V Podstatě nic, pouze triko, kraťasy a boty o vše ostatní je u nás dobře postaráno. Tričko a pytlík (Dle počtu lekcí u zakoupené permanentky - viz. ceník) dokonce při zakoupení permanentky dostanete ZDARMA od UAX!

Svou 1. Lekci pro své dítě můžete rezervovat na mailu: info@collierycrossfit.com

Photo by: Braňo M. , Video by: AndHarr Production

Promo video CrossFit Kids

ZaŽij CrossFit Kids - by UAX!