COVID19    Určitě jste slyšeli různé konspirační teorie, že COVID-19 „utekl“ z Čínských…

COVID19

   Určitě jste slyšeli různé konspirační teorie, že COVID-19 „utekl“ z Čínských laboratoří. Pojďme se spolu podívat pod roušku této velmi nakažlivé nemoci, která aktuálně sužuje celý svět.

Koronaviry

Koronaviry jsou velmi povedená rodinka virů, která je s námi už desítky let. Koronaviry, kromě velmi závažných onemocnění jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV) způsobují i běžná nachlazení.

Historie COVID19

2019-nCoV nebo taky wuchanský koronavirus, se prvně objevil 31. prosince 2019 v Čínském Wu-Chanu. Mezi první pacienty patřili i obchodníci z místního trhu s rybami, proto se předpokládá, že stejně jako u pandemie SARs i zde je na vině trh prodávající zvířata.

Navzdory těmto předpokladům se ale stále pátrá jakým způsobem došlo k přenosu tohoto koronaviru na člověka.

Není vše ztraceno. Ač počet nakažených neustále roste, jsou opatření, které může každý dělat, tak aby svoje šance proti jakémukoli viru zvýšil.

Spánek

Dostatek spánku se v těchto časech stává kritickým. Během spánku nejenom že dochází k přirozeným opravným mechanismům v našem organismu, podporuje se imunita, ale také se vylučuje melatonin – nejsilnější antioxidant v těle. Takže spěte!

Strava – trávení

Možná vás to překvapí, ale téměř 70 % našeho imunitního systému se nachází v okolí střev. A tak je extrémně důležitá skladba stravy, ale i to, jak naše trávení funguje. Kvalitní potraviny, vyhnout se fastfoodu (nejen kvůli kontaktu s lidmi, ale i z hlediska nekvalitních surovin), dostatečně kousat, pít. Pár základních pravidel, které vám pomohou být zdravější.

Suplementace

O melatoninu již byla zmínka ve spojitosti se spánkem. V tyto dny se vyplatí i suplementace melatoninu nejen pro podporu kvalitního spánku, ale využijeme i jeho antioxidační účinky.
Vitamin A jako číslo jedna v boji proti infekcím – vhodným zdrojem je olej z tresčích jater, který je zároveň velmi dobrým zdrojem omega-3.
Omega 3 – jak se ukazuje hraje velmi důležitou roli v přípravě organismu na infekci COVID-19. U obětí, které bohužel COVID-19 podlehly, bylo zjištěno, že v jejich plicích proběhla tzv. cytokinová bouře. Správný poměr mezi mastnými kyselinami vede ke zlepšení připravenosti těla na možnou cytokinovou bouři.
Vitamin D spolupracuje s Vit. A na „boostu“ imunitního systému.
Probiotika - až v posledních letech se pomalu objevuje důležitost našeho trávícího traktu. Je třeba se starat o naše střeva. Jíst dostatek probiotik v přirozené formě, které najdete v kysaných potravinách (kys. zelí, kimchi, kefír…)

Inner self

V neposlední řadě je třeba se starat o svou duši, řečeno poeticky. Být v pohodě, vyhýbat se stresovým situacím, které ač v těle vyvolávají přirozené procesy, vedou k snížení funkce imunitního systému. Všichni víme, že stresu se v dnešní době nelze vyhnout. Každý ho zažíváme denně, v poměrně nadměrném množství. Nejdůležitější ale je, umět bojovat proti těmto nepříznivým vlivům. Snažit se vybudovat si rutinu, která vás alespoň večer „hodí do klidu“. A vy budete moct usínat s klidnou hlavou - a ne plnou myšlenek.

Závěr

COVID-19 je závažné onemocnění, kterého je třeba se obávat. Snažit se maximalizovat opatření, která vedou k zabránění šíření viru.
Buďte obezřetní. Pokud můžete zůstaňte doma. Když musíte ven - vezměte si roušku!

Zdojre:

http://www.radekmlynek.com/blog/podpora-imunity-koronavirus
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/onemocneni-covid-19-novy-koronavirus-sars-cov-2-je
https://cs.wikipedia.org/wiki/COVID-19
https://cs.wikipedia.org/wiki/SARS-CoV-2
https://cs.wikipedia.org/wiki/SARS