Červená řepa Nedávno jsem zmínil něco o super foods obecně. Dneska bych vám chtěl „představit“ jednu z…

Červená řepa

Nedávno jsem zmínil něco o super foods obecně. Dneska bych vám chtěl „představit“ jednu z mých nejoblíbenějších superhrdinek a to právě červenou řepu. Většina super foods je spíše z dalekých krajin ale neměli bychom zapomínat i na naše, lokální potraviny, protože věřím, že ty jsou pro nás všeobecně prospěšnější. Červená řepa je právě naše, ale není mou oblíbenou jen díky tomuto.

Vitamíny a minerály nás udržují zdravé a fit, chrání naše tělo před negativními vlivy a toxiny. To se týká přesně i červené řepy. Betain a kyselina listová ochraňují a posilují játra a žlučník. Játra chrání proti ztučnění, žlučovody udržují v kondici, takže se z těla dokážou vylučovat snadněji toxiny.

Není to však jen betain či kyselina listová, kdo udržuje metabolismus a zdravé buňky - řepa také obsahuje draslík a železo, dále vitamín A, který chrání naši mukózní membránu (vylučuje mj. důležitý hlen), díky čemuž se i naše pleť zdá pevnější a zdravější. Silně také podporuje celý imunitní systém

Ne každý ale ví, jak si s  řepou v kuchyni poradit a předpokládám, že většinu z nás  v minulosti moc neoslovil řepový salát ze školní jídelny. Já osobně řepu vyhledávám hlavně ve formě šťávy, nebo smoothie. V obchodě jsou k  dispozici vakuované předvařené řepy, ze kterých je smoothie skvělá svačina před tréninkem (řepa, banán, šťáva z jednoho pomeranče) je moje oblíbená kombinace..ale i pečená řepa v troubě s  oblíbeným kořením a kapkou olivového oleje je super varianta přílohy do krabičky…a pokud nestíháte, nebo nejste zrovna pečlivý v chystání si jídla dopředu, tak zrovna řepové šťávy jsou poměrně snadno k dispozici v obchodech v oddělení se zdravou výživou. Například drogerie DM má jedno z nejchutnějších a vysoce návykových řepových smootihe a šťáv.

Samotná řepa je nejen běžně k dostání, ale taky je za super příznivou cenu, předpřipravné pitíčka už samozřejmě tak cenově friendly nejsou, ale to je zase daň za to, že to máme bez práce…

Tak co, dáte „staré dobré“ a málokým milované řepě šanci?