Basic Lifestyle Guidelines V poslední době se se svými klienty (a nejen s nimi) dostávám více než obvykle do …

Basic Lifestyle Guidelines

V poslední době se se svými klienty (a nejen s nimi) dostávám více než obvykle do debat ohledně životního stylu, zdravého stravování, zlepšení výkonu a podobně.


Občas dají tyto konverzace pěkně ”zabrat“ jelikož jsou v lidech dost často zakořeněné různé mýty a polopravdy, se kterými se úplně neztotožňuji.


Ale jedna z náplní trenéra by z mého pohledu měla jednoznačně být edukace lidí, ne jim něco vnucovat, ale nabídnout jim jiný úhel pohledu na témata ohledně tréninku, stravy a podobně, s tím, že rozhodnutí a vytvoření samotného názoru nechám na nich.


A ačkoliv sám sebe v žádném případě nepovažuji za odborníka na stravování, nebo životního stylu, tak cítím, že jsem se za poslední dobu naučil věci, které se mi osobně osvědčili, a které bych chtěl předat dál.
O naprosté většině z nich mnozí z vás jistě slyšeli, ale většinou to jsou věci, kterým se hodně lidí snaží vyhnout a hledat různé zkratky, jednodušší cesty jak zlepšit/zrychlit svou cestu ke svojí vysněné postavě, nebo výkonnostním cílům.


První věc, kterou mám v hlavě a se kterou se setkávám dnes a denně (sám jsem si tím taky prošel) je přesvědčení lidí, že k tomu, aby například zhubli do vysněné postavy, nebo byli lepšími atlety je, že musí co nejvíce cvičit.

A když to náhodou nejde podle jejich představ, tak co je napadne jako první změna ? Cvičit více a intenzivněji. ŠPATNĚ.


Úžasně to vystihnul jeden z mých největších mentorů a někdo, koho ohromně obdivuji co se trénování a nejen toho týče (James Fitzgerald).

 „Máš deset možností jak se dostat blíže ke své vysněné postavě a cvičení je jedenáctá.“ 

 „Pokud je tvůj cíl vypadat a cítit se lépe, vypadni z gymu a dej si těch deset věcí dohromady.“ 

Samozřejmě to nebrat ÚPLNĚ doslova, ale je na tom spousta pravdy.


Kolik hodin týdně strávíš v tělocvičně ? Možná 5-6 maximálně ?


Týden má 168 hodin, takže z týdně to máme kolem 3%.


To není moc, že ? Co ten zbytek ? Co je těch 10 věcí mimo tělocvičnu, které měl James na mysli ?


Kvalitní jídlo, jídelní hygiena, kvalitní a dostatečný spánek, spánková hygiena, nízký stress, čas strávený venku (na slunci), dostatečná hydratace, pravidelný cirkadiánní rytmus atd.


V angličtině pro to mají název „Basic lifestyle guidelines (BLG)“, ve volném překladu něco jako základní směrnice životního stylu.


Vyjmenovat by se dalo ještě dost dalších věcí, a hlavně každá z nich by se dala rozvést dále, ale to si případně nechám na další blogy.


Pro většinu z nás nic nového, že ?


Nejsou to nějaké složitě záležitosti, zároveň to jsou ale věci, které mají na lidské tělo obrovský vliv, který si mnoho z nás pořádně ani neuvědomuje.


Smysl je v tom, aby to byly jednoduché návyky, které se dají hlavně POSTUPNĚ zakomponovat do životního stylu.
Je nesmysl po někom chtít, aby teď všechno najednou změnil a dlouhodobě to dodržoval.


Právě to „DLOHODOBĚ“ zde hraje klíčovou roli.


K čemu mi bude, že začnu například jíst zdravěji, ale vydrží mi to měsíc, nebo půl roku ?


Zásadní věc je, aby změny, které nastavíme byly dlouhodobě udržitelné a abychom se do nich nemuseli vyloženě nutit, nebo ještě hůř, aby nás do nich někdo nutil.


Obzvláště co se stravování týče, což je asi nejdiskutovanější téma, chtít po někom aby si počítal každý den všechny makroživiny (bílkoviny, tuky, cukry) co v průběhu dne sní a další jiné věci, může být, minimálně ze začátku, pro spoustu lidí neudržitelná věc.


Dneska máme hromadu různých diet a forem stravování a lidé co tomu nerozumí se v tom akorát ztrácejí a jde jim z toho jen hlava kolem.


Často to pak končí u toho, že mi řeknou, že vlastně neví, co by měli a neměli jíst.
V první řadě to bývá častá výmluva.


Lidé intuitivně vědí, nebo alespoň tuší co by měli jíst podle toho co ví, že by neměli.
Všichni ví, že by neměli jíst sladké, chipsy, jídla z rychlého občerstvení a podobně.
Nadřazená skupina pro tenhle typ potravin jsou procesované potraviny.


Potraviny, které před tím než si je v obchodě koupíš prošly nějakou formou úpravy (pasterizace, umělá barviva apod.)


Určitě souhlasím, že vyloženě individuálně (přesně do detailu, počítání makroživin apod.) napsaný jídelníček může být pro někoho nezbytný, ale jak jsem již předtím předeslal, dlouhodobě udržitelné změny k lepšímu jsou priorita.
To znamená začít pomalu s novými (lepšími) návyky a až to budu zvládat, tak můžu přejít ke složitějším a propracovanějším prvkům výživy.


Přestaň jíst procesované potraviny a potraviny s přidaným cukrem nebo umělými sladidly (spousta výzkumů ukázala, že umělá sladidla mají negativní vliv na trávení a vstřebávaní živin z potravy) a hned se budeš stravovat lépe než 80% populace.


Dále se pak můžeš zaměřit na načasovaní určitých druhů potravy podle toho jaká aktivita tě čeká (před/po tréninku).
To jen něco málo ke stravě, k dalším tématům BLG, které jsou neméně důležité napíšu něco později.
A ještě jednu věc bych rád zmínil.


Občas, když přijdu za někým s tím, že jedna z věcí, která mu pomůže k jeho cílům je například více KVALITNÍHO spánku, tak první reakce se kterou se setkám je, že doma ještě po večerech musí dodělávat práci, nebo se učit nebo bůh ví co ještě, a že se mi to lehce kecá a ať si to zkusím dělat to co on/ona a podobně.


Za prvé tady nemluvíme o mně a za druhé, jestli k tomu přistupuješ takhle, tak se dál opravdu nemáme o čem bavit.
Vím, že to není nic lehkého a sám s tím dost bojuju, ale to, že musíš večer ještě dodělávat nějakou práci, učit se, potřebuješ nutně někomu odepsat, nebo tě jen zajímá co je nového na Instagramu a díky tomu nemáš dostatek kvalitního spánku není dobře nebo špatně a já to rozhodně nesoudím, jen to vypovídá o tvých prioritách a nemůžeš se potom divit, že tvoje vysněná postava (příklad) je v nedohlednu, a to tvůj jídelníček může být sebelepší.
Tady bych to pro tentokrát ukončil.

Chtěl bych dodat, že většina informací co jsem zde dneska napsal je velmi obecná a skoro u všech jde dodat nějaké ALE.


Proto, jestli někdo s něčím nesouhlasí, nebo se mu něco nezdá, nebojte se, ať už osobně či tady do komentářů ozvat a zeptat se.


Moc rád dovysvětlím případné nejasnosti, nebo se dozvím nové informace od vás, což je pro mě ta největší hodnota, kterou z toho můžu získat.

 
Zdroje: 


OPEX Fitness
Barbell Shrugged podcasts