Avokádo Touhle kouzelnou super potravinou si dovolím navázat na moje předešlé články o „super…

Avokádo

Touhle kouzelnou super potravinou si dovolím navázat na moje předešlé články o „super jídle“, aneb jídlo s přidanou hodnotou.

Avokádo patří mezi další moje oblíbence. Na rozdíl od řepy ovšem není lokální a bohužel i cenově se pohybuje jinde, než právě kouzelná řepa, ale to není důvod ho do svého jídelníčku nezapojovat…navíc jeho využití a způsobů jak ho konzumovat je spoustu a proto se vám prostě snad nikdy nepřejí.

A teď něco k  avokádu jako takovému:

  • je to ovoce
  • z 80% je tvořeno z tuků (zdravých, které bychom měli rozhodně zapojovat do svého jídelníčku)
  • jako všechno ovoce je plné vitamínů, sacharidů a minerálů, ale také má něco „super“ navíc, a to pořádnou dávku bílkovin
  • svými hodnotami je připodobňováno k vejcím nebo dokonce masu
  • avokádo je dále vyhledáváno pro štědrou dávku vlákniny a antioxidantů
  • všeobecně je neuvěřitelným zdrojem vitamínů (Vitamin K1 – 35 %, Vitamin B9 – 30 %, Vitamin C – 20 %, Vitamin B5 – 20 %, Draslík – 20 %, Vitamin B6 – 20 %, Vitamin E – 15 %, Hořčík – 10 %, Mangan – 10 %) a tím bychom zdaleka nekončili….


Co se zapojení do jídelníčku týče, avokádo se u nás asi nejčastěji používá jako „máslo“, nebo se z něj tvoří různé pomazánky – stačí ho smíchat s čímkoliv co vám chutná a dát na pečivo. Takový „avo-toust“ najdete nejen v každém hipsterském bistru, ale rozhodně i u nás doma. Rozmačkané, nebo nakrájené na tenké plátky, stačí trošku soli, popř.pepře a máte skvělý základ – fantazii se ale meze nekladou. Na snídani s vejci, nebo jako „dip“ k masu, do smoothie, které v kombinaci s banánem a jablkem rozhodně zasytí…ale také na sladko. Taková čokoládová pěna z avokáda, to je teprve dobrota.