Gymnastika v Colliery... Jak a proč? Hned na začátek musím zmínit, že tenhle blog bude bohužel dost podobný tomu o čem…

Gymnastika v Colliery... Jak a proč?

Hned na začátek musím zmínit, že tenhle blog bude bohužel dost podobný tomu o čem naposledy napsal Johan. O jeho článku jsem se dozvěděl, když mi k dokončení chybělo posledních pár řádků. No mazat se mi ho moc nechtělo, tak jsem ho aspoň trochu upravil, i když v něm zmíním občas stejné informace co on. Snad vás to i tak neodradí od toho si ho přečíst. No jak se říká, kdo pozdě chodí.…
 

Celý týden od mého posledního článku jsem přemýšlel o čem psát dál. Nejdříve jsem chtěl navázat na jedno z témat, které jsem uvedl v posledním blogu a probrat to trošku více. Nakonec jsem se ale rozhodl napsat krátký článek o gymnastice. Konkrétně o gymnastických lekcích , které jsem začal v Colliery vést.


Hodně informací, které zde budu uvádět jsem již zmínil a často dokola opakuju na samotných lekcích, ale přece jenom lidé na lekcích se střídají a asi bude lepší to všechno sepsat do jednoho článku.
Nějakou dobu dopředu jsem tyto lekce připravoval a hodně nad tím přemýšlel.

 Mám tam raději dávat cviky které je budou bavit, ale nebudou tolik efektivní? Mám se snažit to hnát co nejrychleji dopředu, přeskakovat různá prerekvizita abych s nima mohl dělat zábavnější a zajímavější cviky? 


Tyhle otázky jsem měl v hlavě dost často. Nakonec sem se ale rozhodl jít cestou, která se někomu možná může zdát ze začátku nudná nebo až moc lehká. To znamená absolutní základy a síla na prvním místě. Rozhodl jsem se tak na základě toho co nám bylo vštěpováno na gymnastickém kurzu, od lidí, kteří ví moc dobře proč, co a jak. Dále na základě článků co jsem pročetl a taky na základě toho jak já sám bych chtěl aby mě to někdo učil, kdybych s gymnastikou začínal.

Věděl jsem, že to nebude vůbec lehké. Jak jsem říkal na začátku, na lekci je 14 lidí a každý je na trochu jiné úrovni. Někomu by se stačilo pár hodin věnovat a byl by schopný dát svůj první muscle up. Někdo ale není tak daleko a má třeba problémy i s “hollow hold“ na zemi, nebo se chvíli udržet na hrazdě v aktivním visu. To je ale úplně normální a dá se říct, že každý si tím prošel. Proto je potřeba makat na základech, síle, a v neposlední řadě na kvalitě provedení. Ta je opravdu klíčová. Neříkám, že člověk co nemá perfektně zvládnuté základy nemůže dát např. muscle up, určitě ano, ale ten cvik bude nepochybně náročnější, což se určitě projeví ať už pod nějakou jinou zátěží, například v průběhu “wodka“, a nebo zvýšeným rizikem zranění.


Souvisí to například i s různým zlehčováním cviků na lekcích. Když někoho vidím jak se trápí na hrazdě se striktním shybem tak asi usoudím, že bude lepší, když mu dám nějakou lehčí variantu toho cviku(např. negativní shyb, ring rows, toes assisted pull ups), která mu ale zároveň pomůže se postupně k finální verzi dopracovat. Dost často se v tomhle případě využije varianta shybu za asistence “bandu“, kterou jsem já sám klientům dříve také doporučoval. To ale není úplně nejlepší varianta. Lidé se dost často zaseknou na tomhle cviku a nemůžou se přes něj dostat dál. Je prokázáno, že při shybech s asistencí “bandu“ se nedokážeš zpevnit jak je potřeba a nezapojíš ty správné svaly, které mají hlavní podíl na striktním shybu. Nahrazování gymnastických cviků v lekcích je občas tak trochu “oříšek“ pro trenéry, u vzpírání nebo cviků s činkou to bývá často mnohem snadnější, většinou prostě jen ubereš váhu. Samozřejmě ne vždy to jde tak snadno.


Když vedu lekci, kde jsou například dřepy s činkou a vidím někoho, kdo nezvládá ani “air squat“ tak ho samozřejmě nenechám dřepovat s osou. Stejně tak to je i v gymnastice.

To jsem ale zase trošku odbočil.

Je pravda, že zatím byly pouze tři lekce, na kterých se vystřídalo více lidí, ale už teď jde vidět, že největším nedostatkem je samotná SÍLA. Všichni se snaží a technické věci vám jdou hodně rychle, ale jak asi víte tak síla, ať už při silových cvicích s činkou nebo v gymnastice, není nic co by “objevilo“ ze dne na den. Na síle je potřeba dostatečně často a pravidelně pracovat a hlavně být trpěliví. Bez síly se těžko můžeme posunout dál například na dynamické cviky s využití “kipu“. Výrazně by tu vzrostlo riziko ať už akutního nebo chronického zranění například z dlouhodobého přetížení tzv. měkkých tkání (svaly,vazy atd.) Důvodů je ale více a nejde ale jen o prevenci zranění. Jak sem již zmiňoval na lekcích, jednou týdně gymnastiky je opravdu hodně málo na to aby šla síla nějakým efektivním způsobem nahoru a tak teď budu na své páteční lekce dávat více tzv. “funkčního bodybuildingu“ (cviky, které zmínil Johan) a různých doplňkových zpevňovacích cviků převážně v izometrické kontrakci. Ve spojení s ostatními lekcemi, kde se na to také dává často důraz věřím, že se vše bude pomalu obracet k lepšímu. Samozřejmě za předpokladu, že budete chodit pravidelně.

Což ale zase neznamená každý den, abych si neprotiřečil s minulým článkem.

ZDROJ: