Gymnastický seminář v CCFO První březnovou sobotu se u nás v Colliery konal gymnastický seminář, který vedl anglický…

Gymnastický seminář v CCFO

První březnovou sobotu se u nás v Colliery konal gymnastický seminář, který vedl anglický trenér gymnastiky a kalistheniky Lee Wade TurnerRecession proof body.

Lee dorazil do gymu kolem pul desáté, na pomoc si sebou vzal i svou českou přítelkyni Marii a v deset hodin jsme mohli začít.

Semináře se účastnilo kolem dvaceti lidí, většinou z našeho gymu, ale i atleti mimo Colliery.

Celkem jsme za pět hodin semináře prošli sedm cviků, od těch méně náročnějších až po ty více obtížné.
Seminář byl rozdělený na dvě části, každá začala pořádnou rozcvičkou, kde se dalo pochytit dost zajímavých věcí.

Ve zkratce byla celá příprava hlavně o tom se pořádně zahřát, prokrvit a zadýchat, poté se přešlo na mobilitu ramen a nakonec v gymnastice a nejen v ní, velmi důležitá příprava lopatek.

Prvním cvik, který vše odstartoval, byl klik.

Klik, ostatně jako každý jiný cvik učí spousta trenérů lehce jinak a bylo zajímavé sledovat jak Lee vysvětloval to svoje "co, proč a jak".

 Tohle mě asi nejvíce zajímá na každém semináři, to jak trenér vysvětluje co učí a hlavně jak si to dokáže obhájit.
Tady mě dost zajímalo to, jak bude někdo, kdo pochází dá se říct z čistě gymnastického prostředí učit cviky jako shyb, klik, dip atd. 

Lee nám ukázal zajímavé varianty a progrese u kliků a hned potom jsme se přesunuli na hrazdu, na první tahový cvik a to byl shyb.

Technika shybu, kterou Lee učil se mohla zdát někomu možná neznámá, protože například na lekcích shyb učíme většinou trošku jinak.

Ale nejde o to, jestli se nějaký cvik provádí tak či onak a jestli to je dobře nebo špatně, ale o to co z daného cviku chceme získat a proč ho děláme.

Lee učil shyb se záklonem s cílem co nejvíce zapojit zádové svalstvo, trošku mi to připomínalo kulturisty v 80. letech, kteří shyb cvičili hlavně pro estetiku.

Po shybech se šlo na poslední "lehký" cvik a to byl dip na bradlech, které nám byly po dobu semináře vypůjčeny (děkujeme Johanovi a Ostravské univerzitě).

Po dipech následovala už řada náročnějších cviků, první na řadě byl Muscle up na hrazdě (samozřejmě jeho striktní varianta), u kterého jsme strávili více času.

A protože naprostá většina z účastníků neměla tento cvik ve svém repertoáru, vrhli jsme se rovnou na jednotlivé progrese.

Prošli jsme toho opravdu hodně od úchopu přes tzv. pendulum swing až po "transition" (přemístění), což je pozice, kdy se dostáváme vlastně ze shybu do spodní pozice dipu.

Právě tato pozice je dle mého klíčová pro zvládnutí cviku, a proto jsme tu strávili více času, kdy jsme se pro nácvik vrátili mimo jiné zpátky na bradla.

Samozřejmě ani na konci všech progresí, většina z nás nebyla schopná cvik zvládnout, to vyžaduje trochu více než pár desítek minut, ale progrese a cviky, které Lee používal byly hodně zajímavé.

Po muscle upech následovala půl hodina na oběd a šlo se zpátky na věc.

Musím říct, že už jsem se párkrát cítil lépe než při další intenzivním warm upu ještě s plným žaludkem.

Ale všichni jsme ho zvládli a mohli jsme se pustit pro mě asi do nejnáročnějšího cviku celého semináře a to byl lever, a jeho front/back varianty.

No, nebyl jsem jediný, kdo tu měl velké problémy a viditelně nejlépe tady na tom byl nejstarší účastník celého semináře a to byl Libor Pleva, klobouk dolů. 

Než jsme začali progrese na levery, tak nám Lee řekl, že v gymnastice mají něco jako značení obtížností cviků od A do F, s tím že F jsou nejlehčí cviky a do této kategorie patří i lever, ke kterému měl v sobotu, troufnu si říct každý ještě hodně daleko.

Člověka to donutí zamyslet se nad například olympijskými gymnasty a jejich neskutečnou relativní silou k jejich tělesné hmotnosti.

Neskutečné.

Ve druhé části semináře byla atmosféra už trochu "unavená", ale určitě to nebylo tím, že by byl program nudný, ale učit se několik hodin tak náročné a hlavně pro někoho úplně nové cviky není vůbec nic lehkého.
Tělo by možná ještě chtělo, ale hlava už stávkuje.

Podobný pohled se mi naskytl při vzpěračském semináři, který měl nedávno v Colliery Petr Mareček.

Na začátku všichni nadšení a v polovině, po všech těch maximálních nebo opravdu těžkých váhách byla většina lidí unavená a na činku se nikomu moc nechtělo, krásná ukázka toho, jak pracuje nervový systém (u každého samozřejmě jinak).

Něco k zamyšlení do vlastního tréninku.

Teď už ale zpátky k naší gymnastice.

Poslední cvik, který byl na pořadu dne byl muscle up na kruzích.

Po ukázce od Marie, která na kruzích vyšvihla tuším čtyři striktní opakování, bylo pro někoho možná dost těžké sebrat poslední zbytky sil.

Všichni to ale zvládli a do posledního cviku dali maximum.

 Je hrozně důležité si uvědomit, že dostat se k jednotlivým náročnějším cvikům a opravdu je zvládat s dobrou technikou je otázka několika (čti spousty) let.

Ještě, když ti to říká člověk, co se v tom pohybuje hromadu let.

Celkově hodnotím seminář pozitivně.

 Samozřejmě je velmi důležité si na všechno udělat vlastní názor, upravit si vše podle sebe, podle lidí se kterými pracuji a sám si na sobě všechno vyzkoušet. 

Použít to co jsem se naučil, když to opravdu budu potřebovat a ne, že zítra půjdu a začnu někoho učit front lever, když ani neudělá pět striktních shybů, jenom proto že to vypadá moc hezky a baví mě to.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům za super atmosféru a samozřejmě Colliery CrossFit Ostrava za možnost se semináře zúčastnit.

Více takových.
 

Photo by: Anchors Aweight Photography